НБУ затвердив правила округлення в чеку суми розрахунків готівкою

0
1167

Національний банк із 1 липня 2018 припиняє додатковий випуск у готівковий обіг монет номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок (далі – монети дрібних номіналів), а також затвердив правила округлення загальних у чеку суми розрахунків готівкою. Про це сказано в повідомленні НБУ, передає Депо Новин.

Національний банк не вилучатиме з обігу монети дрібних номіналів. Вони й надалі будуть в обігу й використовуватимуться як засоби платежу (грошова одиниця України – гривня – й надалі дорівнюватиме 100 копійкам).

Разом з тим з 1 липня 2018 додатково готівковий обіг не буде поповнюватися зазначеними номіналами монет. Відповідні норми передбачені постановою правління Національного банку України від 15 березня 2018 №25 “Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів”.

З 1 липня 2018 у разі відсутності монет номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок підприємства торгівлі й сфери послуг будуть проводити закруглення загальних у чеку суми розрахунків готівкою й загальними сумами розрахунків у акті про видачу коштів або іншому документі, що оформляється при поверненні коштів у разі повернення товару, за такими математичними правилами: сума, закінчується від 1 до 4 копійок, округляється убік зменшення до найближчої суми, що закінчується на 0 копійок; сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, округляється убік збільшення до найближчої суми, що закінчується на 0 копійок.

Національний банк України очікує, що правила округлення будуть застосовуватися справедливо й прозоро для обох сторін розрахунків. При наявності в покупця монет дрібних номіналів він і надалі може ними розраховуватися, а у разі наявності таких монет у продавця, він може видати покупцеві інші цими номіналами. При цьому закруглення не буде здійснюватися при безготівкових розрахунках.

Підприємства торгівлі й сфери послуг, які застосовують реєстратори розрахункових операцій, при проведенні розрахунків готівкою повинні вказувати в чеках загальні суми до закруглення й після округлення. Закруглення не є знижкою або надбавкою, рекламою або стимулюванням продажу товарів (робіт, послуг) у значенні цих термінів, визначених законодавством України.

Банки України зобов’язані забезпечити прийом без яких-небудь обмежень від клієнтів монет дрібних номіналів для зарахування на рахунки, внески, акредитиви, для переказів, а також для обміну на монети й банкноти інших номіналів; видачу клієнтам монет дрібних номіналів при наявності їх у залишку операційної каси.

Монети дрібних номіналів будуть в обігу до прийняття правлінням Національного банку окремого рішення про їх вилучення. Вищезгадана постанова правління Національного банку набуває чинності з 1 липня цього року.

Національний банк випустить в обіг монети 1 і 2 гривні для поступової заміни банкнот з 27 квітня, 5 і 10 гривень – з 2019 року.

Поділитись

Залишити відповідь