Як і коли паперові гривні замінять на монети

0
1049

Національний банк випустить в обіг монети 1 і 2 гривні для поступової заміни банкнот з 27 квітня, 5 і 10 гривень – з 2019 року. Про це на прес-конференції повідомив виконуючий обов’язки голови НБУ Яків Смолій, повідомляє Депо Новин.

Він пояснив, що заміна банкнот на монети дасть можливість досягти оптимального співвідношення між якістю й кількістю банкнот і монет в обігу, що відповідає сучасним потребам держави й економіки, а також світовому досвіду.

“У міжнародній практиці номінальні ряди мають у середньому 12 номіналів грошових знаків. І ми повинні прагнути до цього”, – сказав він. Яків Смолій зазначив, що близько 1 млрд гривень зможе заощадити державі така заміна з урахуванням строку служби монет.

Адже тривалість життя монет значно вища за тривалість життя банкнот.

Монети перебувають в обігу близько 20 років, а банкноти номіналів 1, 2, 5 і 10 гривень можуть бути придатними незначний проміжок часу (у середньому близько одного року).

“До цього рішення нас стимулює й розвиток безготівкових розрахунків, зміна купівельної спроможності гривні за останні 20 років і зміни в поводженні споживачів. Розвиток безготівкових розрахунків дає зменшення кількості номіналів у номінальних рядах країн світу. І Україна – не виняток. Частка безготівкових розрахунків в Україні з використанням платіжних карток за останні п’ять років зросла більш ніж утроє – до 39% на початок 2018 (з 12% – станом на початок 2013 року)”, – сказав він.

Досвід показує, що таке заміщення відбувається поступово, тому споживачі не зазнають незручностей.

Усього у зв’язку з фізичним зношуванням банкнот гривні Національний банк щорічно вилучає близько 800 млн штук банкнот всіх номіналів, майже половина з яких (більш як 40%) становлять саме банкноти низьких номіналів від 1 до 10 гривень.

Крім того, заміна банкнот низьких номіналів на монети наблизить Україну до практики Європейського Союзу, де існують монети номіналом 1 і 2 євро.

Таку заміну свого часу успішно провели різні країни, наприклад, Угорщина, Чехія, Данія, Японія, Канада, Велика Британія, Австралія.

Як повідомляли Українські Новини, Національний банк здійснює моніторинг стану вилучення з обігу підроблених грошових знаків і констатує відносно низький рівень підробки банкнот національної валюти за підсумками 2017 року.

З липня в Україні будуть заокруглювати ціни. В Україні виводять з обігу чотири номінали купюр.

Залишити відповідь